Jak przygotować się na przyjęcie kota

Przygotowania do przyjęcia kota należy zacząć od sposobu transportu. Gdy przyjadą Państwo po swojego nowego pupila, to w drodze do domu może on być niespokojny, przestraszony, lub zwyczajnie ciekawski. Dlatego, aby uniknąć kota zwiedzającego Państwa samochód należy przygotować dla niego środek lokomocji:

1. Transporter – najlepszym wyborem będzie zwykły, plastikowy transporter. Nie za mały, by kot miał dla siebie trochę przestrzeni. Warto też wyłożyć go podkładem jednorazowym, gdyby Wasz nowy przyjaciel musiał udać się na stronę.

Gdy dotrą Państwo do domu, warto by parę rzeczy już na malucha czekało. Zaczynając od podstaw:

2. Kuweta – najlepiej kryta, daje to większy komfort kotu, zwłaszcza gdy w domu są inne zwierzątka. Poza tym bengale często dość mocno i intensywnie kopią w żwirku, co przy otwartej kuwecie może skutkować niezłym bałaganem.

3. Żwirek – najlepiej zbrylający. Bengale nie wymagają specjalistycznego żwirku. My używamy naturalnego, wykonanego z włókien roślinnych – jest wydajny, dobrze chłonie zapachy i można go spuścić w toalecie, co jest bardzo wygodne.

4. Drapak – wedle uznania, warto by kot miał na czym ostrzyć pazurki, w przeciwnym razie może wybrać kanapę.

5. Zabawki – również wedle uznania, piłeczki, szmaciane myszki, coś co grzechocze, najważniejsze by interesowało czworonoga, a z kotami jest podobnie jak z ludźmi – mają swoje gusta.

6. Mieszkanie – to także coś, co należy odpowiednio przygotować. Wstążki, sznurki, etc mogą stanowić zagrożenie, gdyż kot może się nimi zadławić. Sam kot, natomiast może stanowić zagrożenie dla Państwa drobnych przedmiotów, pozostawionych na półkach – wazoników, ramek ze zdjęciami, itd.

7. Miski – minimum dwie, na jedzenie i wodę, przy czym zalecamy miski ciężkie, niełatwe do przewrócenia. Ważnym jest by pożywienie i woda znajdowały się możliwie z dala od kuwety – koty nigdy nie pożywiają się w miejscu, w którym załatwiają swoje potrzeby. Taka sytuacja może być dla nich bardzo niekomfortowa.

8. Karma – Bengale nie wymagają specjalistycznej karmy, wystarczy zwykła karma bytowa. Ważne jest by kot, dla własnego komfortu i spokoju miał stały dostęp do jedzenia, stanowczo nie zalecamy ustanawiania posiłków o konkretnych porach. Proponujemy karmy którymi karmimy nasze koty: Royal Canin: Kiten do 6 miesiąca, później mieszany z RC:Sensible 33 (pomiędzy 6 a 10 miesiącem życia) i sam RC:Sensible 33 dla starszych kotów. Karmę dla kastratów dajemy tylko wówczas, gdy kot zrobi się otyły. U kotów bengalskich zdarza się to bardzo rzadko, gdyż przemiana materii i zużycie energii są w przypadku tej rasy na bardzo wysokim poziomie.

Koty bengalskie nie wymagają specjalistycznej opieki, czy traktowania. Niemniej należy pamiętać, że kot to nie jest przede wszystkim ozdoba naszego domu, ale żywe stworzenie, towarzysz życia i nasz przyjaciel. Zapewnienie mu podstaw bytowych to nasz obowiązek, ale najważniejsze i najcenniejsze co możemy i co powinniśmy mu dać to nasz czas i naszą uwagę. Bengal to niezwykle mądry kot, o czym szybko się Państwo przekonają. Zawsze zwraca to co dostaje. Dlatego najważniejsze co należy mieć przygotowane, gdy zabierają go Państwo do siebie to miłość dla niego.