10 rzeczy których nie wiedziałeś o kotach bengalskich

Szczęśliwy jak kot w wodzie – W przeciwieństwie do ogromnej większości kotów na ziemi Bengale lubią wodę. Lubią nurzać łapy w misce, pić wodę cieknącą z kranu, a nawet pływać! Tutaj sprawę znacząco ułatwiają im delikatne błonki między palcami łap – spuścizna po dzikich przodkach.

Dzicy przodkowie – Koty Bengalskie pochodzą w prostej linii od tzw. Lampartów (Leopardów) Azjatyckich. Koty, zarejestrowane jako rasa w roku 1986 były piątym pokoleniem krzyżówek kota domowego z dzikim kotem z Azji.

Silny indywidualizm – Koty Bengalskie wyklazują bardzo wyraźny charakter, co objawia się silnym indywidualizmem tych stworzeń. Nie oznacza to jednak, iż są samotnikami, wręcz przeciwnie. Uwielbiają towarzystwo ludzi, ale na swoich zasadach. Zawsze gdzieś w pobliżu, nie lubią być brane na ręcę, a gdy się znudzą zwyczajnie odchodzą.

Wysoki intelekt – Nie ma żadnych badań, które w sposób naukowy opisywałyby IQ Bengali, jednak niemal każdy hodowca, czy właściciel potwierdza, że są to jedne z najmądrzejszych kotów, jakie towarzyszą człowiekowi. Mało iż nie jest dla nich problemem dobrać się do szuflady ze skarpetkami, czy papieru toaletowego schowanego w szafce, ale na swój sposób potrafią komunikować się z człowiekiem, by dać znać o swoich potrzebach.

Dawni przodkowie – Rasa Bengali została uznana i zarejestrowana w 1986 roku, jednak pierwsze wzmianki o krzyżówkach Lamparta Azjatyckiego z kotem domowym pojawiają się już w pracy Harrisona Weir’a „Our Cats And All About Them” z 1889 roku.

Skąd ta nazwa? – Nazwa rasy, czyli Kot Bengalski pochodzi własnie od łacińskiej nazwy Lamparta Azjatyckiego Prionailurus Bengalensis.

Operowy głos – Koty Bengalskie, co potwierdzi każdy miłośnik odzywają się raczej rzadko, chyba… że coś im nie pasuje. Niezadowolony, przestraszony, czy wzburzony Kot Bengalski potrafi wydać z siebie wysokie i dośc nieprzyjemne dla ucha miauknięcia.

Każdy inny, wszyscy równi – Istnieją różne odmiany Kotów Bengalskich:

Black-brown – klasyczny – podstawowy kolor może być w każdym odcieniu brązu. Oznaczenia (rozety) brązowe do czarnych, wyraźnie skontrastowane. Czarna końcówka ogona. Oczy w odcieniach koloru żółtego, złotego do bursztynowego, rzadko zielone.

Snow Lynx – podstawowy bardzo jasny biały kremowy kolor. Ciemne lub jasne oznaczenia. Ciemno-brązowa końcówka ogona. Zawsze niebieskie oczy.

Snow Mink – podstawowy kolor tła – kość słoniowa, kremowy lub jasnobrązowy. Różne odcienie oznaczeń mink aż do ciemnego koloru. Ciemno-brązowa końcówka ogona. Oczy niebiesko-zielone lub koloru wody.

Snow Sepia – podstawowy kolor tła – kość słoniowa, kremowy lub jasnobrązowy. Różne odcienie oznaczeń sepia aż do ciemnego koloru. Ciemno-brązowa końcówka ogona. Oczy zielone lub w odcieniach koloru żółtego, złotego do bursztynowego.

Silver – Kolor tła srebrny od białej do ciemnej stali. Oznaczenia od ciemnoszarych do czarnych. Czarna końcówka ogona. Oczy zielone, rzadko w odcieniach koloru żółtego, złotego do bursztynowego.

Charcoal – Kolor tła ciemno szarawy/czarny węgiel lub ciemno szarawy/brązowawy , Widoczne czarne oznaczenia. Na głowie czarna maska Zorro z białymi okularami wokół oczu. Końcówka ogona czarna. Oczy zielone lub w odcieniach koloru żółtego, złotego do bursztynowego.

Blue – Kolor tła jasnoniebiesko-szary do łupkowo-niebiesko-szarego. Oznaczenia są średnio niebieskie do ciemno niebieskich.. Ciemnoszara końcówka ogona. Oczy zielone, w odcieniach koloru żółtego, złotego do bursztynowego lub piwne.

Black- Czarne plamki na czarnym podłożu – melanistyk. Brak innych kolorów. Słabo widoczne duchy – oznaczenia. Oczy zielone, w odcieniach koloru żółtego, złotego do bursztynowego lub piwne.

Koty bengalskie – poza Charcoal i Black – mogą występować jako rozetowe (spotted) lub marmurkowe (marbled)

Wyścig twórców – Rasę Bengali stworzyła, unormowała i zarejestrowała Jean Mill, jednak w tych samych latach więcej badaczy próbowało swoich sił w stworzeniu stabilnej rasy z Lampartem Azjatyckim. Byli to między innymi Gary oraz Elisabeth Kent, Bill Engler, czy Willard Centerwall.

Z kotem na smyczy? – Tak! Koty Bengalskie bardzo szybko i sprawnie uczą się chodzić na smyczy. Uwielbiają spacery i kontakt z przyrodą, a przy tym są bardzo ciekawskie, więc taki spacer sprawi im dużo frajdy… i z pewnością przyciągnie wzrok sąsiadów.